Helyismereti workshop a József Attila Megyei Könyvtárban

Hagyományteremtő szándékkal hívta a honismeret, helytörténet iránt érdeklődő szakembereket a József Attila Megyei Könyvtár Tatabányára, a nemrégen átadott új könyvtárba június 14-én.

A délelőtt programja Mikolasek Zsófia igazgató köszöntő szavai után egy kis filmbemutatóval kezdődött, amelyben röviden ismertették a megyei könyvtár eddigi tevékenységét, történetét, a fontosabb eseményeket. Majd a helyismereti gyűjtemény került a napirendi pontok közül sorra. A két levezető:  Dr. Horváth Géza és Márku Mónika,  helytörténettel foglalkozó könyvtárosok voltak, akik mindketten régóta tudorai ennek a különösen fontos gyűjtemény-területnek. Sajnos Gyüszi László, akit a meghívóban mint előadót közöltek, nem vett részt a konferencián. Ő hasonlóképpen elismert helytörténész-könyvtáros a megyében és országos szakmai berkekben is.

A helyismereti gyűjtemény megyénk gazdaságáról, társadalmáról, földrajzáról, kulturális és művészeti életéről szóló tudományos és ismeretterjesztő könyveket, tanulmányokat és sajtóanyagot, valamint a megyénkhez (beleértve a történeti Komárom és Esztergom vármegyét is!) kapcsolódó jeles személyek műveit, illetve a róluk szóló irodalmat, és a megye nyomdáiban készült dokumentumokat tartalmazza. Csak helyben használható. Több mint 10 ezer egységet számlál, aminek döntő többsége könyv, kisebb része térkép, kézirat, szakdolgozat, illetve disszertáció és időszaki sajtótermék.

1978-ban kerülhetett sor arra, hogy egy speciális állományrészt különíthessenek el, ez a Muzeális gyűjtemény. Több mint 1200 dokumentumot foglal magába, a könyvek, metszetek, autográfiák jelentős része helyismereti vonatkozású. E speciális állományrész bekerült a Megyei Értéktárba is. Egyedi és fokozottan védett külön-gyűjtemény.

A könyvtár katalógusában a helyismereti gyűjtemény megtalálható és kereshető, a ráépülő szolgáltatások a helyismereti, helytörténeti kutatások alapját, kiinduló pontját képezik. Ezeket ajánlották most a könyvtár munkatársai minden érdeklődő figyelmébe, hogy saját környezetükben tegyék ismertté és népszerűvé ezen szolgáltatásokat.

Ezután az új könyvtárat mutatták be a workshop résztvevőinek, amely – végre! – egy valóban 21. századi, modern tudásközpont.

Mint említettem, a szervezők hagyományteremtő szándékkal indították el a rendezvényt, remélve hogy a következő időkben mindig új és más helyszínen ismerkedhetnek majd meg a meghívottak a „kincsekkel”, melyeket az egyes intézmények őriznek, s bocsátanak a kutatók rendelkezésére esetenként. Reméljük, még találkozunk!

Szabó Szera könyvtáros, Tata